Замърсяващите блокове очакват крайната си дестинация на строителна площадка. Процесът на изработване на бетон създава много въглероден диоксид, но една компания иска да промени това чрез захващане и впръскване на емисии на СО2 в самия бетон.
Въглеродният отпечатък е исторически дефиниран като общото количество емисии, причинено от дадено лице, събитие, организация или продукт, изразено като еквивалент на въглероден диоксид.
В повечето случаи общият въглероден отпечатък не може да бъде изчислен точно поради неадекватното познаване и данни за сложните взаимодействия между участващите процеси, включително влиянието на естествените процеси, които съхраняват или отделят въглероден диоксид.
Какъв е най-богатият материал, създаден от човека в света?
Съставен от пясък и чакъл, свързани с цимент и вода, бетонът е съществена част от съвременната цивилизация. Хората са намерили строителни приложения за бетон от хилядолетия, датиращи от древния Рим. Бетонът е „единственият най-широко използван материал в света“, според Кралското дружество по химия „и има въглероден отпечатък, който да съвпадне.“ В действителност, обществото отбелязва, че конкретизирането е отговорно за между 5 и 7% от годишното антропогенно глобално производство на въглероден диоксид. (Антропогенността се отнася до способността на човечеството да влияе върху природата.)
Но какво би станало, ако имаше начин да се смекчи отрицателното въздействие върху околната среда на всички тези материали?
Точно това е целта на канадската фирма CarbonCure. Основана през 2007 г., компанията е разработила система, която улавя CO2 емисиите и ги впръсква в бетон по време на процеса на смесване, превръщайки CO2 в минерална форма и също така намалявайки количеството цимент, необходимо за бетониране. Тази последна част е голяма, когато става дума за намаляване на цялостния отпечатък на бетона.
„Най-хубавото е, че самият минерал подобрява силата на натиск на бетона“, каза неотдавна директорът по устойчивост на Кристи Гембъл, директор по устойчивостта на CarbonCure. „Тъй като СО2 всъщност помага да се направи бетонът по-силен, конкретните производители все още могат да направят бетона толкова силен, колкото трябва, но да използват по-малко цимент в този процес“.
Бетон, създаден с CarbonCure, едва сега започва сериозно да навлиза в света. Например развойна дейност в Атланта, Джорджия (разположена в близост до централата на HowStuffWorks!), Планирана на 360 000 квадратни метра (33 500 квадратни метра), ще използва CarbonCure бетон, за да се спести от 1,5 милиона килограма CO2. въздух.
Що се отнася до бъдещето?
„Тази концепция за ползотворно повторно използване на CO2 се очаква да бъде индустрията на един трилион долара до 2030 г.“, каза Гембъл.